1/2 TEXACO Gossamer

Při loňské návštěvě ME oldtimeru v Jeseníku (2010) mě uchvátil „krkatý“ model italského reprezentanta, jehož trup byl potažen dřevem (pravděpodobně balzou) které vytvářelo krásnou strukturu.

Již delší dobu jsem měl v merku model Gossamer, no a jak už to bývá konečně přišla jeho chvíle. Velikost se mi nezdála, tak jsem jej trochu zvětšil na rozpětí necelý metr. Stavba mohla začít.  No to jsem si teda dal L Křídla a výškovka nebyl žádný problém, ale plaňkovat krkatý trup 0,8mm balzou, to byla skutečně mňamka. Nejsem precizní stavěč, takže jsem se s nějakou tou nepřesností smířil  a balsový tmel to jistil. S trupem se strukturou dřeva jsem se mohl rozloučit. Po nějaké době jsem si vzpomněl, že jsem kdysi viděl u svého otce vytvářet strukturu dřeva fladrováním. Nikdy jsem to nedělal, tak přišla na řadu studie a zkoušení techniky. Po několika málo pokuse jsem byl s výsledkem spokojen a techniku aplikoval na trup Gossamera. Povedlo se, alespoň já byl s výsledkem spokojen a pochvalu jsem obdržel i od klubového „kmeta“ Jardy. Ten si neodpustil poznámku, že na trupu chybí ještě nějaký ten suk. Nadšení z pěkného a „lehkého“ modelu trochu pokazilo vyvažování. Bylo třeba dovážit cca 80g. Tak jsem vytvořil olověnou přepážku za motor a ještě začal shánět nějaká těžší kola na dovážení. Kluboví kolegové opět nezklamali a najednou jsem měl kol, že jsem si mohl vybírat. I to ovšem nestačilo, tak jsem nakonec trochu snížil náběh křídla a už to bylo to pravé ořechové. Směrovku (tu spodní ploutvičku) jsem trochu zvětšil a i když jde model při řízení do zatáčky trochu opožděně lítá éro pohodově.
V šuplíku odpočívající COX 049,  konečně našel své uplatnění.. Do  soutěže modelů 1/2A TEXACO se asi nepodívá, protože v naší zeměpisné šířce se tato kategorie lítá jen na nejvyšší (ME) úrovni. V Česku je nahrazena kategorií  CLASSIC.

Model lítá krásně. Stoupavost je s COXem dobrá, majestátná  no a kluz prostě paráda, však to znáte 😉

V průběhu roku 2011 jsem vyměnil COX-íka za MP JET Classic a to se Gossamerovi zalíbilo a odměnil se (mě) třetím místem na setkání SAM78 v Lanškrouně.

 

PETEREK Lumír

LMK Minerva

OPAVA

 

 

 

 

 

 

Dílna, HangárPermalink

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *